SSS

Sık Sorulan Sorular


Hangi Çeşit Meyveyi Seçmeliyim?

Bölgenizde daha önce adapte olmuş çeşitler ile bahçe kurmak başarılı sonuç almanızı sağlar. İlk defa denenecek çeşitlerde en önemli faktör çeşidin soğuklanma süresidir. Soğuklanması uzun olan ve bu ihtiyacı karşılanmayan ağaç meyve vermez! Soğuklama ihtiyacı kısa süren bitki, ilkbahar geç donlarından zarar görerek çiçeklerini dökebilir! Bölgenin güneşlenmesi, gece-gündüz sıcaklık farkları, nemi gibi iklim koşulları dikkate alınmalıdır. Ağaç kış donlarına karşı dayanıklı olmalıdır. Hastalık ve zararlılara karşı dayanıklılığına dikkat edilmelidir.

Kaç Adet Fidana İhtiyacım Var?

Kullanacağınız fidan adeti, fidanın hangi anaç üzerine aşılı olduğuna, toprak verimine, dikim sistemine göre değişir. Geleneksel fidanlarla kurulan bir şeftali bahçesinde 6x6m kullanılırken yarı bodur anaç üzerine aşılı fidanlarla 2,5x4,5m mesafeye kadar yoğunlaşabilir. Bir Ziraat mühendisi ile tartışarak karar verilmelidir.

Bodur Meyve Ne Demektir?

Bodur meyve, daha doğrusu bodur meyve fidanı, anaçı (kökü) ağaca bodurluk etkisi veren meyve fidanlarıdır. Minyatür meyve vermezler. Bodur kökleri sayesinde daha sık dikim şansı verirler. Bu da birim alanda daha çok fidan dikip, daha çok meyve almak demektir.

Bodur meyvelerin en önemli özelliği, ağacı verime daha erken yatırmasıdır. Geleneksel bahçelerde 3. veya 4. yıl meyve vermeye başlayan ağaç, Bodur meyve fidanlarıyla 2. yıl verime yatar. Bahçenin 4. senesinde ekonomik verime geçer. Bodur anaçlar genellikle klon anaçlardır, yani doku kültürü gibi vegetatif yöntemlerle çoğaltılırlar. Doku kültürü çoğaltma tekniği ile virüsten ari, hastalıksız ve bir örnek bitkiler elde edilir.

Hangi Toprak Uygundur?

Bahçe kurarken toprağın yapısına dikkat etmek gerekir. Genellikle iyi havalanmış, hafif topraklar uygundur. Topraktaki taban suyuna dikkat etmek lazımdır. Bazı bitkilerin değişik topraklara toleransı çok zayıf olabilir, mümkünse toprak ıslah edilmelidir (drenaj kanalları, sırta dikim, toprak taşıma gibi tekniklerle). Toprak analizi yaparak toprağın yapısını ve besin madde durumunu öğrenebiliriz. Bahçe kuracağımız araziyi yeni alacaksak hastalık (nematod, kök kanseri gibi) analizi yaptırmak lazımdır. 

Toprağın kireç durumu, pH'sı, tuzluluk ve hatta nematod durumuna göre uygun anaç kullanmak bize daha iyi sonuçlar verir.

Fidan Dikimi Ne Zaman Yapılmalı?

Fidan dikim zamanı, Kasım-Şubat tarihleri arasındadır. Kış sert geçmeyen bölgelerde sonbahar dikimi, kök sisteminin daha iyi gelişmesini sağlar. Tüplü fidanları 12 ay boyunca dikim yapabilirsiniz.

Fidanların Dikimini Nasıl Yapmalıyım?

Fidan dikim çukurları dikimden en az 2 ay öncesinden açılıp havalandırılması lazımdır. Dikim çukurları hazırlanmadan dekara 25-40kg Triple Super Fosfat uygulanıp toprağın sürülmesi bitki kök gelişiminde faydalı olur. Ağır topraklarda dikim çukuru kökün rahat gelişmesi için daha geniş açılmalıdır. Açık köklü fidanları dikimden önce suya yatırmak tutma oranını artırır. Kökteki kırılma ve zedelenmeler tuvalet budamasıyla temizlenmelidir. Kullanılan makası dezenfekte ederek kullanmak lazımdır. Köklere dikimden önce kök kanserine ve mantari enfeksiyonlara karşı korumak için mutlaka ilaç uygulanmalıdır. Dikim çukuruna organik gübre atılması tavsiye edilir, hayvan gübresi değil! Dikim derinliğine dikkat edilmesi gerekir, fidanların aşı noktası toprağın 2-3 cm üzerinde kalmalıdır. Diktikten sonra toprakla kapatıp hafifçe bastırmak ve can suyunu hemen vermek gerekir.

Ağaç Budaması Nasıl Yapılır?

Ağaçları budarken, belirlenen terbiye sistemi, meyve çeşidi, nem, güneşlenme gibi çevre koşulları önemlidir. Her meyvenin meyve verdiği aksamlar farklı olabilir (bir yaşlı dal, gövde üzeri,..) Ziraat mühendisiniz ile görüşerek budama yapmalısınız. Budama ağacın verimi üzerinde çok önemlidir, düzenli olarak yapılırsa, verimlilik sürekli olur.

Fidanların Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Bahçemizi hazırlayıp diktikten sonra en önemli husus iyi bir gübre programı hazırlamaktır. Toprak analizi sonucu çıkarılması gerekir. Ziraat Mühendisi ile toprak ve bitki çeşidine göre çıkarılmalıdır. Genel olarak; 3-4 kg N/ da, 1,5-2 kg P2O5 / da, 5-6 K2O/ da besin elementi için; 10 kg Amonyum Sülfat, 2 kg MAP (Mono Amonyum Fosfat), 12 kg Potasyum Sülfat veya Potasyum Nitrat, 2 kg Fosforik Asit ( %85) dikimden sonraki ilk yıl için dekara uygulanabilir.

Tozlayıcı İhtiyacı Nasıl Belirlenir?

Kendine verimli meyvelerde tozlayıcıya ihtiyaç olmasada, değişik çeşitler verimi artırır. Kendini döllemeyen çeşitlerde mutlaka tozlayıcı kullanılmalıdır.

Meyvelerde Seyreltme Neden Gereklidir?

Meyve ağaçlarında açan çiçeklerin ortalama %10'u sağlıklı meyve tutar, bu oran ağacın besleyebileceği miktardır. Bazı çeşitlerde doğal olarak çiçek ve küçük meyve dökümleri görülür. Seyreltme gereken ağaçları mekanik (elle kopararak) ya da kimyasal (veya hormonal) yollarla seyreltmek gerekebilir. Hastalıklı, şekli bozuk, küçük kalmış meyvelerin seyreltilmesi sayesinde kalan meyveler daha iri gelişir. Çeşide göre birim alandaki (daldaki) meyve adedi veya meyve arası uzaklıklara göre seyreltme yapılır.

Bodur Meyve Fidanlarının Ömrü Kaç Yıldır?

Bodur meyve fidanları dikiminin ertesi yıl verime başlar ve 4. senesinde tam verime ulaşır, bunun yanında ömürleri geleneksel bahçelere göre daha kısadır. 15 yıl ekonomik ömrü vardır. İyi bakım, bahçenin ömrünü olumlu etkiler. Bodur meyve yetiştiriciliğini seçmemizin sebebi yapılan yatırımın erken geri dönmesi ve birim alandan daha çok verim elde etmektir.

Fidan Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Sağlıklı bir fidanın kılcal kökleri gelişmiş, taze olmalıdır, dalları taçlanmış ve gövdesi belli kalibrede olmalıdır. Fidan alırken, nakliyesi sırasında zarar görmediğinden emin olmanız gerekir, kökleri kurumamış olmalıdır. 

En iyi sonucu almak için fidanlar araziye ulaşır ulaşmaz dikim yapılmalıdır. Eğer gözler patlamaya hazır ise bekletmemelidir hemen dikilmelidir. Sürmeye başlamışsa, gölge ve rüzgar almayan bir yerde yaprakların sarılığı yeşil renk alana kadar bekletip dikin, kökleri nemli tutmayı ihmal etmeyin.

Ceviz Nasıl Dikilir?

CEVİZ FİDANI DİKİMİ İÇİN YAPILICAK HAZIRLIKLAR
1.Fidan dikim alanlarındaki hazırlıklar fidan çeşidine ve arazi yapısına göre değişiklik gösterir.
a) Yüzeyde diri örtü temizliğini (ormansı bitkiler)yapınız.
b) Kuyu yerlerini nizami bir şekilde işaretleyiniz.
c) Kuyu derinlikleri, fidanın çeşidi,taç yapısı ve arazinin özelliklerine göre değişiklik gösterir mutlaka bilgi alınız.
d) kuyularınızı  işmakinalarıyla verilen ölçülerde açınız
e) Çıkan toprağın özelliklerine göre mutlaka ilave karışımları veriniz
f) Kuyularınızı dikimden en az 3 ay önce açmaya çalışınız
2.Arazinin işaretlenmesi
a)Geniş arazilerde ölçüm çihazlarıyla çalışınız
b) kuyu mesafe ve çalışma aralıklarını nizami bir şekilde işaretleyiniz
c)Tozlayıcıların yerlerini mutlaka belirleyiniz.
3.ceviz fidanı dikimi nasıl yapılıcak
a) Kökleri dikmeden önce ıslatınız
b) kuyunun üstünde ölçüm mastarı kullanınız(Aşılar toprak altında kalmasın)
c) Toprağı nizami bir şekilde kapatınız
d) İhtiyacı olan gübreyi cansuyuyla veya manuel olarak uygulayınız
e) Kışı sert geçen yerlerde mutlaka dikimden sonra mantolama yapınız